Domowe środki do czyszczenia kranów i armatury łazienkowe

Elegancki i lśniący kran

Nowe baterie łazienkowe są w stanie zachwycić swoim wyglądem w sklepie. Pięknie mieniące się w blasku sztucznego oświetlenia, są w stanie zrobić imponujące wrażenie. Tylko że po kilku latach (niekiedy nawet miesiącach) ten blask znika – w szczególności, jeżeli ktoś nie dba o konserwację armatury łazienkowej. Należy systematycznie dbać o jej czyszczenie, ponieważ w innym wypadku może zaistnieć potrzeba wezwania hydraulika. Zaniedbane krany, baterie łazienkowe mogą zacząć w przyszłości przeciekać.

Ocet i kwasek cytrynowy

Kapiący kran? Jakie mogą być powody występowania tego rodzaju zjawiska? M.in. osad, który zaczyna pojawiać się na powierzchni, wżerający się w materiał, z którego jest wykonany. Należy systematycznie wykonywać czyszczenie, aby ten osad nie miał szans osiąść na stałe na kranie. Pomocny w tym może być ocet i kwasek cytrynowy. Tani i dobry sposób. Wystarczy tylko przyrządzić odpowiedni roztwór, który bazuje na jednej szklance wody i jednej szklance wody. W domu lub w sklepie nie ma octu? Można sięgnąć po kwasek cytrynowy. Przyrządza się go w proporcjach 1 szklanka wody i 1 torebka kwasku cytrynowego.

Tego typu roztwory należy delikatnie wetrzeć w czyszczoną powierzchnię. Całość należy na chwilę pozostawić, aby po kilku minutach wszystko spłukać ciepłą wodą. Tego typu działanie może uchronić od konieczności wzywania hydraulika do usunięcia nagłej awarii w postaci cieknącego kranu.

Sitko z kamieniem

Małe, niewidoczne, ale należy zdawać sobie sprawę z jego obecności. Oto sitko, które montowane jest na końcówce kranu. Dopiero po nachyleniu się, można dostrzec jego obecność. Fachowo nazywa się je perlatorem. Roztwór, który został wcześniej wspomniany, również można użyć przy czyszczeniu tego właśnie sitka. Tak, aby żaden kamień nie osadzał się w tym miejscu. Perlator najczęściej można wykręcić ręcznie lub używając do tego klucze hydrauliczne. Jeżeli nie ma ich w domu, to chętnie pomoże w tej kwestii hydraulik. Po demontażu sitko można moczyć przez godzinę w takim roztworze, aby mieć pewność, że cały kamień zejdzie.

Środek do czyszczenia srebra

Hydraulik może również podpowiedzieć inny roztwór, który będzie przydatny podczas czyszczenia. Jest nim środek do czyszczenia srebra. W końcu zdecydowana większość baterii łazienkowych wykonana jest właśnie w ten oto sposób. Tego rodzaju roztwór jest szczególnie polecany, jeżeli ma się do czynienia ze szpetnymi plamami, jakie często znaleźć można na kranach, po wielu latach intensywnego użytkowania.