Wyciek wody w mieszkaniu – jak sobie z nim poradzić?

Tyle się mówi o wyciekach wody. Najczęściej mówi się o tym, jak to sąsiad „zalewa” drugiego sąsiada. Zdecydowana większość osób miała już doświadczenia z takimi niemiłymi sytuacjami. Nikomu nie można tego życzyć – zarówno, jeżeli chodzi o poszkodowanego, jak również winowajcę. Czas na to, aby sprawdzić, jak poradzić sobie z wyciekiem wody, który nie jest tak łatwy do zlokalizowania. Przeciekająca instalacja to problem, który może doprowadzić do dużego ambarasu.

Wizyta specjalisty w domu

Niestety, ale bardzo często bywa tak, że niespodziewane wycieki wody w mieszkaniu związane są z koniecznością wezwania odpowiedniego specjalisty. W szczególności te, które są trudne do namierzenia. Nie zawsze nieszczelna rura/zawór jest tak łatwo widoczny. Tym bardziej, że niektóre rury znaleźć można zabetonowane w ścianach. Zanim jednak ktokolwiek będzie chciał kuć ściany, powinien spróbować kilku sposobów. Całkiem możliwe, że przydadzą się one podczas lokalizacji usterki. Może jednak obędzie się bez wizyty hydraulika?

Woda ciśnieniowa

W pierwszej kolejności należy sprawdzić szczelność instalacji wodnej. Jak to zrobić? W kilku prostych krokach. Po pierwsze – trzeba mocno zakręcić wszystkie krany. Przy tej okazji można sprawdzić, czy nie ma się do czynienia z takim zjawiskiem, jak kapiący kran/kaloryfer. Tak, również grzejniki należy sprawdzić, aby mieć pewność, że to nie one odpowiedzialne są za zaistniałą sytuację. Drugi krok – odciąć wodę w całym lokalu mieszkaniowym. Trzy – nie można korzystać z wody ok. 12 godzin. Można ten czas skrócić do 10h. Dlatego też zaleca się wykonywanie tej próby w nocy. Potem pozostanie tylko obserwacja licznika po ponownym przywróceniu do lokalu. Jeżeli cokolwiek będzie się działo (licznik będzie rósł), będzie to znakiem, że ubyło wody.

Rura w podłodze

Czy to możliwe, że przeciekające kolanko znajduje się w podłodze, która jest zabetonowana w posadzce? Całkiem możliwe, że tak. W szczególności, jeżeli inwestor jest posiadaczem ogrzewania podłogowego. Błędy popełnione podczas montażu tego rodzaju ogrzewania, mogą doprowadzić do powstawania wycieków. Jak należy je zlokalizować? Przy pomocy hydraulika, który wyposażony jest w m.in. kamerę do wykonywania badań termowizyjnych. Jak więc widać – i tak najlepiej zdać się na pomoc specjalisty, który na pewno szybciej będzie w stanie namierzyć usterkę. Nawet, jeżeli na pierwszy rzut oka jest ona trudna do wykrycia. Tym bardziej, że hydraulik posiada odpowiedni sprzęt.